Kaplama

Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir Porselen Laminate veneerlar dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. . Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir.  Uygulaması görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında mükemmel bir çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz! 
 

  

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir. 
Hangi durumlarda laminat tedavisine başvurulur? 
Laminat vener kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir: 

 

? Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında, 
? Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama), 
? Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, 
? Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, 
? Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) 
 

 

Dişte sadece tırnak genişliğinde bir yuva hazırlanır. 
Dişlerin doğal yapısı bozulmadan, az bir düzeltme ile (0,3 ? 0,7 mm madde kaldırılarak) yapılır. Böylece dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz. 
Dişin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. 
Porselen maddeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. 
Laminate Veneerler, mevcut dişin yüzeyine rezinle kaynaştırılır. 
Diğer restorasyonlara göre, sağlık açısından üstünlükleri vardır. Ancak, diğerlerine kıyasla daha pahalı bir sistemdir.

 

    site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir , bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.